Jak wygląda zabieg laserem?
Medycyna estetyczna to nie tylko plastyka, związana z zabiegami inwazyjnymi, mocno ingerującymi w tkanki ciała. Bardzo często można poprawić estetykę wyglądu skóry bez skalpela, korzystając z zabiegów laseroterapii. Lasery medyczne to bezpieczne urządzenia, które emitują jednobarwne, spójne, intensywne i równoległe światło. Możliwe jest to dzięki jednakowej długości fali w wiązce lasera. Światło działa punktowo, dzięki czemu lekarz wykonujący zabieg ma możliwość bardzo precyzyjnego odziaływania na skórę. Oprócz medycyny estetycznej, lasery znajdują zastosowanie m. in. w chirurgii, stomatologii, kosmetologii czy fizjoterapii.
Wpływ lasera na tkanki
Zadaniem lasera jest doprowadzenie promienia na odpowiednią głębokość tkanek, dzięki czemu w dokładnie wyznaczonym przez operatora urządzenia miejscu będą mogły zachodzić procesy naprawcze. Tkanka absorbuje światło lasera, które wewnątrz skóry zamieniane jest w ciepło. Oddziaływanie lasera jest zależne od:
- rodzaju tkanki, na której ma wykonać zabieg
- długości zastosowanych fal
- rodzaju promieniowania (ciągle, impulsowe)
- mocy i energii urządzenia
- wartości parametrów lasera
- czasu ekspozycji tkanki na działanie lasera.
W związku z różnorodnym wpływem pracy lasera na tkanki, jego działanie wpływa m. in. na zwiększenie syntezy białek, kolagenu i DNA, poprawienie jakości zaopatrzania tkanek w tlen. Laser wspomaga też gojenie się ran przez zwiększenie aktywności monocytów i neutrofilów oraz wzmaga procesy regeneracyjne tkanek nabłonkowej i łącznej (szybsze leczenie oparzeń i złamań). Urządzenie ma również działanie przeciwbólowe. Oddziaływanie termiczne lasera jest zależne od temperatury, do której zostanie ogrzana tkanka za pomocą promienia laserowego. Lasery wysokoenergetyczne są w stanie rozgrzać tkanki nawet do temperatury 150⁰C, co jest wykorzystywane przy leczeniu krwawień i nowotworów. Takie lasery są wykorzystywane także do usuwania tatuaży. W gabinetach medycyny estetycznej lasery wykorzystywane są m. in. do usuwania przebarwień, blizn, rozstępów, cellulitu, zmarszczek i tatuaży, ujędrniania skóry. Praca lasera to precyzyjne działanie, które ma na celu wykonanie mikrouszkodzeń, które mobilizują skórę do naturalnej odnowy. Światło lasera wywołuje reakcję fototermiczną, podgrzewa wodę w tkankach. Po odparowaniu wody skóra rozpoczyna proces autoodnowy. Laser stymuluje fibroblasty w tkance, aby pobudzić je do produkcji kolagenu i elastyny. Takim urządzeniem można też uderzyć w zmianę (znamię czy tatuaż), promień lasera zamienia się w energię kinetyczną, dzięki czemu niechciana zmiana jest rozbijana na małe cząsteczki, możliwe do usunięcia z organizmu dzięki naturalnym procesom. Wszystkie działania lasera odbywają się w skórze właściwej lub tkance podskórnej, bez naruszenia ciągłości naskórka. Różne końcówki urządzeń laserowych wspomagają wykonywanie różnorodnych zabiegów na konkretnych partiach ciała.
Ochrona podczas zabiegu
Zabiegi laserowe są bezpieczne, pod warunkiem zapewnienia określonych środków ostrożności, szczególnie jeśli chodzi o zabezpieczenie wzroku pacjenta oraz osoby przeprowadzającej zabieg. Chodzi o uniemożliwienie odbijania się od różnych powierzchni wiązki laserowej. W związku z tym zabiegi laseroterapii winny być wykonywane w odpowiednio przygotowanym i oznakowanym gabinecie: informacja na drzwiach wejściowych, brak luster, matowe meble, zasłonięte lub matowe szyby w oknach, zakaz wstępu dla osób postronnych w trakcie trwania zabiegu. Zanim poddamy się zabiegowi laseroterapii, powinniśmy się upewnić, iż urządzenie posiada wymaganą dokumentację, a personel jest odpowiednio wykształcony i przeszedł szkolenia z zakresu obsługi konkretnego urządzenia. Środki ochrony osobistej to przede wszystkim odpowiednie (dla danej długości fali lasera) okulary i ewentualnie odzież. Leczenie w okolicach oczy wymaga założenia certyfikowanych osłon na gałki oczne. Przed zabiegiem należy zabezpieczyć zmiany skórne (przebarwienia czy tatuaże), które nie mają być poddane zabiegowi.
Czy zabieg laserem boli
Pacjenci mogą odczuwać ból w trakcie zabiegu, jest to w końcu mocna ingerencja w skórę pacjenta. Dla jak największego komfortu przed zabiegiem stosowany jest żel znieczulający. Po zabiegu przez kilka dni może wystąpić zaczerwienienie, łuszczenie się i opuchlizna.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów laserem
Laseroterapia w medycynie estetycznej i kosmetologii pozwala na zredukowanie, a nawet całkowite usunięcie:
- blizn potrądzikowcyh, pourazowych, pooperacyjnych, występujących po chorobach i bliznowców
- zmarszczek
- przebarwień
- tatuaży
- zbędnego owłosienia.
Zabiegi laserem mają również moc ujędrniania i uelastyczniania skóry. Przeciwskazania do zabiegu to przede wszystkim ciąża i czas karmienia piersią, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe, stany zapalne na skórze, niedawna ekspozycja skóry na słońce (lub solarium), nowotwory, łuszczyca, bielactwo, opryszczka, miesiączka, AZS, stosowanie ziół i leków światłouczulających, przeciwkrzepliwych, antydepresantów, przyjmowanie retinoidów, rozrusznik serca, padaczka i nieuregulowana cukrzyca. W związku z tym każdy zabieg wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Jak przygotować się do zabiegu – co wolno, czego nie wolno, jak się ubrać
Przygotowując się do zabiegu nie można przyjmować preparatów i leków fotouczulająych, wystawiać się na działanie promieni UV (słońce, solarium), stosować samoopalaczy i innych maści, kremów czy balsamów w okolicy, która ma być poddana laseroterapii. Nie powinno się też ogrzewać skóry, a wręcz ją schładzać. Idąc do kliniki należy ubrać się wygodnie i tak, aby łatwo było odsłonić część ciała, na którą ma działać światło lasera. Przed zabiegiem powinien być przeprowadzony test skórny a pacjent musi podpisać zgodę na przeprowadzenie laseroterapii.
Rodzaje laserów wykorzystywanych w kosmetyce i medycynie
Kosmetologia i medycyna estetyczna, w zależności od potrzeb wykorzystują różne rodzaje laserów, m. in. Laser diodowy: depilacja, leczenie trądziku, zamykanie naczynek krwionośnych, usuwanie brodawek i kurzajek, zwalczanie cellulitu
- Laser argonowy – stosowany do usuwania zmian naczyniowych i pigmentacyjnych
- Laser neodymowo-yagowy (usuwanie tatuaży, zmian naczyniowych, trądziku różowatego, makijażu permanentnego)
- Laser frakcyjny ablacyjny i nieablacyjny (zmarszczki, przebarwienia, blizny, rozstępy, fotouszkodzenia)
- Laser rubinowy (depilacja, usuwanie przebarwień i tatuaży)
- Laser CO2 (dermabrazja laserowa, terapia blizn, zmiany pigmentacyjne, luźna i zwiotczała skóra, zmarszczki, rewitalizacja skóry, znamiona
- Laser aleksandrytowy (depilacja, zamykania naczyń krwionośnych).
- Laser pikosekundowy (tatuaże, zmiany pigmentacyjne, odmładzanie skóry, zmarszczki i blizny potrądzikowe, pory, rumień potrądzikowy i napadowy, trądzik zapalny i różowaty, teleangiektazje)
Typy laserów – podobieństwa, różnice
Lasery, chociaż wykorzystywane są do podobnych celów, różnią się między sobą mocą, ilością otworów, rodzajem i źródłem emitowanego światła, parametrami impulsów. Niektóre z nich wykorzystuje się do leczenia zmian płytkich, inne mające znacznie większą moc, stosowane są do usuwania głębokich i bardzo widocznych zmian. Lasery nieablacyjne działają tylko w głębi skóry, natomiast ablacyjne mają też możliwość wywoływania zmian w naskórku. Lasery aleksandrytowe wnikają płycej w skórę, zabiegi nimi są mniej bolesne niż laserami diodowymi, ale skutecznie usuwają owłosienie jedynie u osób o jasnej karnacji i kolorze włosów. Lasery IPL, w przeciwieństwie do innych laserów dostarczają impulsy o różnej długości fali.
Laser IPL – co to, jak działają, przykładowe produkty w ofercie
Lasery IPL (Intense Pulse Light) służą do leczenia zmian naczyniowych, pigmentacyjnych, skórnych, odmładzania skóry i epilacji. Światło tego lasera oddziałuje na komórki w skórze, które zawierają barwnik. Działają w technologii nieablacyjnej, tuż pod powierzchnią skóry (bez uszkodzenia naskórka), ich energia świetlna zamieniania jest w cieplną i następuje uszkodzenie komórek na wybranych obszarach. Tego typu lasery zamykają naczynka, niszczą bakterie i stany zapalne w przebiegu trądziku W ofercie Bogdani Dermatologia laser IPL znajdziemy w platformie XEO.
Lasery biostymulujące – co to, jak działają, przykładowe produkty w ofercie
To lasery niskoenergetyczne, pobudzają struktury w skórze do działania przy niskim oddziaływaniu cieplnym, dzięki czemu taka laseroterapia jest całkowicie bezbolesna. Zmienione chorobowo miejsce jest naświetlane laserem, który pobudza podziały komórkowe, przyspiesza syntezę kolagenu i poprawia mikrokrążenie. Zabiegi biostymulujące mają także pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego i polecane są do walki ze zmarszczkami, trądzikiem, obrzękami, odleżynami czy zwiotczeniami mięśni. Lasery biostymulacyjne przyspieszają procesy gojenie się ran.
Lasery pikostymulujące (do usuwania tatuaży i makijażu permanentnego) – co to, jak działają, przykładowe produkty w ofercie
Lasery pikostymulujące są innowacyjne ze względu na parametry, które można na nich osiągnąć. Lasery te są w stanie emitować światło o czterech różnych długościach fal, dzięki czemu są w stanie dotrzeć w znacznie głębiej w warstwy skóry i osiągnąć lepsze efekty, jak choćby całkowicie usunąć makijaż permanentny lub tatuaż. Laser pikosekundowy może być regulowany w zakresie głębokości działania oraz stosowanej temperatury, dzięki czemu można z jego pomocą osiągać różne efekty, w zależności od potrzeb. Lasery pikostymulujące to m. in.
- PicoPlus
- Enlighten® SR
- Enlighten III
Laser ND-YAG
Promienie lasera neodymowo-yagowego przenikają w głąb skóry, są w stanie dotrzeć do hemoglobiny, co umożliwia urządzeniu zamykanie naczynek krwionośnych. Laser ND-YAG służyć może do usuwania owłosienia, żylaków, zmarszczek, blizn, rozstępów i niedoskonałości na skórze, z jego pomocą można przeprowadzić lifting oraz terapię przeciwgrzybiczną. Lasery neodymowo-yagowe to m. in.
- Excel HR
- Derma V
- Excel V
- Excel V+
- platforma XEO
- PicoPlus
- Enlighten® SR
- Enlighten III
- Hollywood Spectra
- Clarity II
Laser frakcyjny CO2
Ma inne działanie niż pozostałe lasery. Wywołuje on jakby mikronakłócia (niewielkie kanaliki) w skórze, dzięki czemu zdecydowanie szybciej skóra zaczyna się regenerować i produkować kolagen, co daje szybki efekt wyraźnego odmłodzenia. Z powodzeniem może być stosowany do: rewitalizacji skóry, usuwania zmarszczek, blizn, znamion, brodawek, rozstępów i przebarwień.
- Enlighten® SR
- Enlighten III
- platforma XEO
- Pico Plus, eCO2
- Lutronic LaseMD Ultra
- Hollywood Spectra
- EndyMed PRO
Laser diodowy (do depilacji)
Działanie lasera diodowego w procesie depilacji skierowane jest na melaninę (barwnik w mieszku włosowym), która pochłania energię lasera, przez co następuje termiczne uszkodzenie włosa.